Bakan Akar’dan Pençe Kilit açıklaması: Zap’ı temizleyip sınıra kilit atacağız

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan ile hudut birliklerindeki inceleme ve denetlemelerinin akabinde 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığına geçti.

Harekât Merkezinde Irak’ın kuzeyindeki Zap bölgesine gerçekleştirilen Pençe-Kilit Operasyonu’na katılan birliklerin kumandanları ile görüntü konferans toplantısı yapan Bakan Akar, sahadaki son duruma ait bilgi aldı, talimatlar verdi.

“MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

“Terörü kaynağında kurutmak” temeliyle artan bir şiddet ve tempoda taarruzi bir anlayışla teröristle gayretin devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar, “İnşallah sizin yaptıklarınızla, çalışmalarınızla, Mehmetçiğin alın teriyle asil milletimizi 40 yıldır başına musallat olan terör belasından kurtaracağız. Bu bahiste azimliyiz, kararlıyız ve buna da muktediriz. En son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar çabamız devam edecek.” diye konuştu.

Operasyonlarda Mehmetçiğin sivillere, günahsız insanlara; tarihî, dinî, kültürel yapılara, etrafa ziyan gelmemesi için başka hiçbir ülke ordusunun göstermediği hassaslığa sahip olduğunu, bu hassaslığı hem planlama hem icra safhasında gösterdiğini lisana getiren Bakan Akar, “Bizim tek amacımız teröristler. Nerede terörist varsa bizim maksadımız orası. Bunun dışında bir amacımızın olmadığını herkesin bilmesi lazım. Kürtler bizim kardeşimiz. Biz başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm komşularımızın hudutlarına, egemenlik haklarına saygılıyız.” dedi.

Operasyonların sonucu olarak terör örgütünün çöküş içinde olduğuna, bununla ilgili önemli emarelerin bulunduğuna dikkati çeken Bakan Akar, “Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde. Teröristlerin elebaşları iki gece tıpkı yerde yatamıyor. Teröristlerin elebaşları bunları anladılar, bunu herkesin anlamasını bekliyoruz. Teröristlerin hiçbir geleceği olmadığını görmeleri lazım. Türk adaletine sığınmaktan öbür devaları yok.” diye konuştu.

“HUDUTLARIMIZIN TAMAMINI KİLİT ALTINA ALACAĞIZ”

Pençe-Kilit Operasyonu’nda çabanın kararlılıkla devam ettiğini tabir eden Bakan Akar, “Mehmetçik tarafından 540’dan fazla sığınak, mağara temizlendi. Teröristlerin yerleştirdiği 1808 mayın, el imali patlayıcı imha edildi. Şu ana kadar 429 terörist etkisiz hâle getirildi. Pençe Kilit Operasyon alanının tamamı denetim altına alınmak üzere, sona yanlışsız yaklaştık. Zap’ı teröristlerden temizleyeceğiz ve böylelikle hudutlarımızın tamamını kilit altına alacağız.” açıklamasında bulundu.

Operasyonda teröristlerin barınak, sığınak, kelamda karargâh olarak kullandıkları mağaralara tek tek girildiğini vurgulayan Bakan Akar, “Barınak, sığınak, kelamda karargâhların hepsi teröristlerin başına yıkıldı, yıkılıyor. Bunların hepsi tek tek Mehmetçik tarafından temizlendi, temizleniyor. Daha evvelce ‘girilemez, çıkılamaz’ denilen anlayışı Mehmetçik yıktı. Çok şükür bütün ‘girilemez’ denilen yerlere girdi, ‘çıkılamaz’ denilen yerlere çıktı. Bu çabayı büyük bir azim, kararlılık ve muvaffakiyetle sürdürüyor.” dedi.

TAHIL KORİDORU MODELİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin milletlerarası alanda bir özne hâline geldiğini belirten Bakan Akar, Türkiye’nin bölge ve dünya barışına yönelik katkılarına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres riyasetinde 22 Temmuz’da Karadeniz Tahıl Teşebbüsü dokümanının imzalandığını anımsatan Bakan Akar, imzalanan belge kapsamında şu ana kadar Ukrayna limanlarından çıkan 10 milyon tona yakın tahılın gereksinim sahiplerine sevk edildiğini hatırlattı.

29 Ekim’de Sivastopol’de gerçekleşen atak sonrasında Rusya Federasyonu’nun tahıl inisiyatifini askıya aldığını anımsatan Bakan Akar, “O günden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız muhatapları ile ağır görüşmeler gerçekleştirdi. Biz de Rusya Savunma Bakanı Sayın Şoygu, Ukrayna Savunma Bakanı Sayın Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Sayın Kubrakov ile yakın temas içinde olduk. Görüşmelerimizde tahıl teşebbüsünün tüm taraflar için faydalı olduğunu, bunun bozulmasının tüm taraflar için zahmet oluşturacağını belirttik. Yapılan çalışmaların, ağır temasların olumlu sonuçlarını aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız tahıl koridorunun tekrar açıldığı bilgisini kamuoyuyla paylaştı. Tahıl inisiyatifinin tekrar başlamasının akabinde 6 gemi Ukrayna limanlarından ayrıldı. Böylelikle limanlardan ayrılan gemi sayısı 426, taşınan tahıl ölçüsü 9,7 milyon tonu geçti.”

Tahıl koridorunun faaliyetine devam etmesini barışa giden yolun açılması bakımından değerli olarak nitelendiren Bakan Akar, “Şimdi 19 Kasım’da müddeti dolacak olan tahıl teşebbüsünün uzatılması konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın belirlediği çerçevede çabalarımızı ağırlaştıracağız. Tahıl inisiyatifi yalnızca tahıl sevkiyatına değil tarafların görüşmeler yoluyla kimi sıkıntıları çözebileceğine de hoş bir örnek teşkil etmekte. Bu modelin kullanılmasıyla önümüzdeki günlerde ateşkesin ve barışa giden yolun açılması ve barışçıl yol ve sistemlerle Karadeniz üzerinden komşumuz olan iki ülke ortasındaki bu çatışmanın sona ermesi bizim en samimi dileğimiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir