Bu yarış oksijen dağıtacak

ORDU (İGFA) – Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Hilmi Güler öncülüğünde ulusal ve milletlerarası karşılaşmaların düzenlenerek isminden sıkça kelam ettiren Ordu, 2-3 Mart tarihlerinde Oryantiring yarışlarına konut sahipliği yapacak.

17 VİLAYETTEN 310 ATLET KATILACAK

Ordu Oksijen Oryantiring Yarışları’na İzmir, Ankara, Ordu, Tokat, Konya, Kayseri, Samsun, Osmaniye, Kocaeli, Balıkesir, Mersin, Bursa, İstanbul, Düzce, Antalya, Van ve Eskişehir olmak üzere 17 vilayetten, 38 kulüpten 310 atlet iştirak sağlayacak.

Yarışlar, 2 Mart 2024’te Cumhuriyet Mahallesinde (Ordu Üniversitesi Spor Bilimleri Mevkii) saat 12.00-15.00 saatleri ortasında; 3 Mart 2024’te saat 10.00-12.00 saatleri ortasında Şirinevler Mahallesinde gerçekleştirilecek. Saat 13.00’te ise Şirinevler Ortaokulu Mevkiinde ödül merasimi düzenlenecek.

ORYANTİRİNG SPORU NEDİR?

1800’lü yıllarda İsveç’te ortaya çıkan oryantiring, vakte karşı yarışan iştirakçilerin pusula ve harita yardımıyla gayeleri bulduğu bir spor branşıdır.

Oryantiring karşılaşmasında gaye yere yerleştirilmiş amaçları en kısa müddette bulup parkuru tamamlamaktır. Pusula ve harita eşliğinde, değişik arazi şartlarında gerçekleştirilen bu sporun birçok farklı uygulaması vardır. Epey keyifli bir parkur sporu olan oryantiring, başlangıç düzeyinde harita ile yerde hareket edebilme kabiliyetini geliştirir. İlerleyen süreçte parkurlar zorlaştıkça harita okuma ve rota planlama becerin artarken koşu kondisyonun da büyük gelişme gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir