CHP’li Bakan torpil iddialarını meclis gündemine taşıdı

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Siber Hatalarla Çaba Birimi’nde misyon yapmaları için belirlenen 500 kişinin daimi takıma atanmaları sürecinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla bir çalışma grubu oluşturulduğunu ve grubun de Soylu’dan gelen talimat doğrultusunda atama yaptığını belirtti.

Komisyonun takıma atanma süreciyle ilgili yaptığı çalışmalarda, Emniyet’ten bakanlığa gönderilen listenin bakanlıkta değiştirildikten sonra yine Emniyet’e gönderildiğini lisana getiren Bakan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın olumsuz görüşüne karşın takım değişimi yapıldığını ve 496 sivil siber hatalarla çaba uzmanının daimi takıma geçirildiği argümanlarını meclis gündemine taşıdı. CHP’li Bakan önergesinde kadro geçişine uygunluk vermeyen birinci komitedeki beş üyenin Ankara dışına tayin edildiğini, rütbe terfilerinin verilmediğini, takım geçişlerine onay veren ikinci kurul üyelerinin ise terfi ettirildiğini belirterek, konuyla ilgili İşçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan açıklama istedi.

Kadroya atanan uzmanların bir kısmının siyasi torpil ile vazifeye geldiğini ve kelam konusu işçinin Soylu’nun toplumsal medya çalışmalarını yürüttüğü istikametindeki savları da gündeme taşıyan Bakan, “Siber suçlarla mücadele ünitesinin, Soylu’nun siyasal çalışmalarında kullanıldığı ve siyasi rakiplerine karşı toplumsal medya kampanyaları düzenlediği, kurum içinde maaş promosyonu örneğinde olduğu üzere Anayasal haklarını arayan polis memurlarını tespit etme üzere hafiyelik faaliyetlerinde kullanıldığı belirtilmektedir. Siber cürümlerle gayret ünitesinin, cürüm ve suçluyla gayret ve halkın güvenliğini sağlamak yerine İçişleri Bakanı’nın şahsi ve siyasi hedefleri için kullanılması kabul edilemez” diye konuştu.

“Siber kabahatlerle mücadele birimi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu`nun şahsi ve siyasi amaçları için mi kullanılıyor?” diye soran CHP’li Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu`nun yanıtlaması için verdiği önergedde şunları sordu:

1- Siber uzman olarak teşkilata kimler alınmıştır?

2- Takım geçişine uygunluk vermeyen birinci komitenin beş üyesinin Ankara dışına tayin edildiği ve almaları gereken 1. Sınıf emniyet müdürlüğü rütbe terfilerinin verilmediği; lakin takım geçişine onay veren ikinci kurul üyelerinin ise terfi ettirilerek kıymetli vazifelere getirildiği argümanlarına yönelik açıklamanız nedir?

3- Bilişim konusunda ehil olmayan bireylerin şahsî temasları nedeniyle yahut siyasi sebeplerle takıma geçirildiği tezleri yanlışsız mudur?

4- Siber uzman olarak taşeron personel statüsünden daimi takıma kaç bilişim uzmanı atanmıştır? Atamalarda hangi kriterler belirleyici olmuştur? Kanunlar ve kurallar mı yoksa İçişleri Bakanı olarak sizin dahliniz mi belirleyici olmuştur?

5- Daimi takıma geçen isimlerin, İçişleri Bakanı olmanızdan sonra bakanlığa getirdiğiniz yakın çalışma takımınızdan olduğu gerçek mudur?

6- Siber uzmanlar ortasında resmi olarak Siber Kabahatlerle Gayret Dairesi’nde gözüküp, fiilen sizinle birlikte çalışan ya da şahsen sizin verdiğiniz vazifeleri yürütenler var mıdır? Var ise bunun yasal desteği nedir?

8- Siber kabahatlerle uğraş ünitesi, İçişleri Bakanı’nın siyasi rakiplerine karşı toplumsal medya kampanyaları düzenlemekte midir?

9- Siber cürümlerle çaba ünitesi, kurum içinde maaş promosyonu örneğinde olduğu üzere Anayasal haklarını arayan polis memurlarını tespit etme hedefiyle kullanılmakta mıdır?

10- Siber kabahatlerle çaba ünitesi, hata ve suçluyla çaba ve halkın güvenliğini sağlamak yerine şahsi ve siyasi maksatlar için mi kullanılmaktadır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir