Çin’deki trafik sorununa ‘mıknatıslı otobanlar’

Çinli araştırmacılar, güçlü mıknatıslarla donatılmış bir yol testi gerçekleştirdi. Test esnasında 230 km sürate ulaşan araba, mıknatıslar sayesinde 35 mm kadar yükselerek daha da sürat kazandı. Bilim insanları, bu prosedürün güç kullanımını azaltacağına inanıyor.

Çoğumuz çocukluğumuzdan beri gökyüzünde uçan otomobilleri göreceğimize inanıyoruz. Son vakitlerde uçan otomobillerle ilgili yapılan çalışmalar günden güne artarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda geliştirilen AirCar isimli uçan otomobil Slovakya’da 35 dakikalık bir uçuş gerçekleştirmişti. Bu araç geçtiğimiz aylarda ise uçuşa elverişlilik sertifikası almıştı.

Webtekno’nun haberine göre teknoloji gelişirken uçan otomobiller konusunda devletler de çalışmalar yapmaya devam ediyor. Ülkemizde de bu Cezeri bu alanda birinci olarak tarihe geçmişti. Bu içeriğimizde bahsedeceğimiz şey bir uçan otomobil değil lakin Çin’de gerçekleştirilen bir test sonucunda, güçlü mıknatıslarla otomobillerin uçabileceği ortaya çıktı.

Gazetecinin attığı bir tweet de kısa mühlet içinde viral oldu

Çinli bir gazeteci tarafından atılan bir tweet’te mıknatıslarla dolu bir yolda seyahat ederken hızlanan ve hızlandıkça havada süzülen bir otomobilin görüntüsü viral oldu. Çinli araştırmacılar, bir pistin 8 km’lik kısmını güçlü mıknatıslarla donattı. Yapılan testlerde bir otomobil yerden 35 mm kadar yükseldi ve daha da hızlanarak saatte 230 km sürate ulaştı.

Bu testlerdeki temel gaye maglev trenlerden sonra manyetik levitasyon teknolojisiyle donatılmış bir otoyol inşa etmek. Yani Çin, tıpkı trenler üzere arabaların de mıknatıslarla dolu bir yolda süratli bir biçimde, yüksek süratlerde seyahat edip trafik sıkışıklığı, güvenlik üzere problemlerin ortadan kalkmasını amaçlıyor.

Bilim insanları, binek araçlar için manyetik kaldırma kuvveti kullanmanın yani güçlü mıknatıs kullanımının güç kullanımını azalttığını belirlediklerini açıkladı. Birebir vakitte bu sistem araçların menzilini de artırabilirken daha uzun ömürlü olmalarını sağlıyor.

Ekip lideri olan Deng Zigang, bir sonraki adımlarının birinci maglev arabasının geliştirilmesine odaklanmak olduğunu açıkladı. Bu testin, Çin’de maglev arabaların gelişimi için kritik bir değer taşıdığı düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir