En uzun süre görev yapan ikinci Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Tevfik Rüştü Aras’ın rekorunu kıramadı

Milli Uğraş periyoduyla birlikte Türkiye’nin 6. Dışişleri Bakanı olan Aras, görevi 4 Mart 1925’te devralıp, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını kaybetmesinden bir gün sonra 11 Kasım 1938’de Bakanlar Kurulu’nun istifa etmesiyle bakanlığı bırakmıştı. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin önde gelen isimlerinden olan ve Kırmızı – Yeşil İstiklal Madalyası sahibi Aras, 13 yıl 8 ay 7 günlük misyon müddetiyle, hala Türkiye’nin en uzun müddet Dışişleri Bakanlığı’nı yapan isim. Atatürk’ün en güvendiği isimlerden olan Aras’ın Aşiyan Mezarlığı’ndaki mezar taşında şu tabirler yer alıyor:

“Büyük Atatürk’ün değişmez Hariciye Vekili Dr. Tevfik Rüştü Aras burada yatıyor. Geçme dur yolcu. Şu kabirde yatan zat uludur, Atatürk’ün sağ koludur. Ömrü kıyaset doludur”

Mevlüt Çavuşoğlu ise, Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin akabinde 29 Ağustos 2014’te, Başbakanlığa geçmek üzere misyonu bırakan Ahmet Davutoğlu’nun yerine Dışişleri Bakanı oldu. İlk döneminde 30 Ağustos 2015’e kadar 1 yıl 1 gün vazife yapan Çavuşoğlu’nun yerine vekaleten Feridun Haydi Sinirlioğlu getirildi. Çavuşoğlu, 24 Kasım 2015’te geri aldığı vazifesi bugüne (3 Haziran 2023’e) kadar 7 yıl 6 ay 10 gün boyunca sürdürdü. Yani Çavuşoğlu toplamda 8 yıl 6 ay 11 gün bakanlık yaptı. Bu vesileyle Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en uzun mühlet misyon yapan 2. Dışişleri Bakanı oldu.

T24’ten Metin Kaan Kurtuluş’un aktardığına nazaran AKP iktidarının dış siyasetinin büyük değişimler yaşadığı devirde gemiyi rotada tutmakla görevlendirilen Çavuşoğlu, yeni kabinede Erdoğan’ın mevcut devri boyunca misyon yapsa bile Aras’ın rekorunu kıramayacaktı.

AVRUPA’NIN EN UZUN MÜHLET MİSYON YAPAN BAKANLARINDAN BİRİ

Çavuşoğlu ayrıyeten Avrupa’nın en uzun müddettir etkin misyonda bulunan 4. dışişleri bakanıydı. Avrupa’da ve dünyada en uzun süredir Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten isim 9 Mart 2004’ten beri misyonda olan Rusya’nın baş diplomatı Sergey Lavrov. Avrupa’da onu 21 Temmuz 2004’te misyona gelen Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ve 23 Eylül 2014’te vazifeye gelen Péter Szijjártó takip ediyor. Çavuşoğlu, bu isimlerin akabinde faal olarak en uzun müddettir misyonda bulunan 4. Avrupalı Dışişleri Bakanıydı.

AKP’NİN EN UZUN MÜDDET VAZİFE YAPAN İKİNCİ BAKANI

Çavuşoğlu, AKP iktidarlarının en uzun müddet görev yapan ikinci bakanı da oldu. AKP periyodunda en uzun mühlet bakanlık yapan isim hala 13 yıl boyunca kesintisiz bakanlık yapan Ali Babacan.

FİDAN, AKP’NİN 7. DIŞİŞLERİ BAKANI OLACAK

Hakan Fidan, AKP iktidarlarında vazife yapan 7. Dışişleri Bakanı olacak. AKP’nin ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’tı. Onu sırasıyla Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Mevlüt Çavuşoğlu, Feridun Haydi Sinirlioğlu takip etti. Emekli büyükelçi Yakış ve hala Birleşmiş Milletler Afganistan için Özel Kıymetlendirme Misyonu Koordinatörü vazifesini sürdüren Sinirlioğlu, 21 yıllık iktidarı periyodunda AKP’nin bakanlık içinden seçtiği iki isim oldu. Periyodun Dışişleri Müsteşarı Sinirlioğlu, Ağustos 2015’te kurulan seçim hükümetine teknokrat olarak siyaset dışından atanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir