Erdoğan: Karadeniz’de yeni doğal gaz müjdesi bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Haber’de katıldığı programda doğal gaz aramaları ve Rusya ile kurulması planlanan dağıtım merkezinin yeriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu halde:

TRAKYA BÖLGESİNE KURULACAK

Gaz merkezi ile ilgili Putin ile yaptığımız görüşme sonrası kapsamlı bir çalışmayı bakanlığımız yapıyor. En yakın merkez olarak Trakya bölgesi görünüyor. Oradan çıkış ve oradan Avrupa’ya dağıtımını yapmak mümkün olacak. Tabi bunlar birinci tespitler. Biz zati uzun vakittir güç merkezi olma konusunda adım atıyoruz. Bu son Azerbaycan’a gidişimde de Sayın Aliyev ile de görüştük. Oradan da alacağız. Depolama tesislerimizi kuracağız.

“BERAT BEY’İN BAKANLIĞI DÖNEMİNDE ALINDI”

Karadeniz’deki gaz keşfi bize başka bir güç katacak. Malum biz vazifeye geldiğimizde Türkiye’nin ne sismik gemisi ne sondaj gemisi vardı. Berat Bey’in bakanlığı döneminde ilk gemiler alındı. Biz hem Akdeniz’de hem Karadeniz’de bu araştırmaları yapacağız. Biz bu gemilerle öbür ülkelere de gidip sondaj çalışmaları yapabiliriz. O ülkelere ya da 3. ülkelere bu gazları satma talihimiz var. Bu türlü teklifler de geliyor.

Sakarya gaz alanında 540 milyar metreküplük bir keşfimiz var. Gazı 2023’e yetiştirmek için şu anda takımlarımız ağır bir çalışma içinde.

Tuna-1 kuyusu, TANAP, Mavi Akım bir noktada bütünleşiyor. Yasal ve Yavuz eş vakitli çalışıyor. Birinci etapta 40 milyon metreküp gaz üreteceğiz. BOTAŞ, gazı ulusal sisteme bağlamak için kara boru sınırını bu ay içerisinde tamamlayacak. Fatih Sondaj Gemisi şu anda Çaycuma-1 dediğimiz arama kuyusunda çalışmaya başladı. Buradan İnşallah bir müjde bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir