IMF uyardı: Faiz artışları, finansal stresi artırabilir

Küresel merkez bankalarının enflasyonla uğraşı devam ederken, IMF’den Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’na faiz uyarısı geldi. IMF, iki bankanın daha fazla faiz artışlarını içeren patikada kalması durumunda tahvil getirilerindeki ayrışmadan finansal gerilime kadar birçok potansiyel risk ile karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Bloomberght’te yer alan habere nazaran, IMF tarafından yayımlanan raporda enflasyonist risklerin para siyaseti yetkililerine sıkılaşmaya devam etme misyonunu yüklediği belirtilirken, bu durumda bile yetkililerin ABD’de patlak veren ve Credit Suisse’in çöküşüyle noktalanan bankacılık dalındaki son kriz üzere gelişmelerin ortaya çıkmaması için daha dikkatli olması gerektiği tabir edildi.

Raporda, “İngiltere ve Euro Bölgesi bankalarında ortalama sermaye ve likidite tamponları tatminkar düzeyde olsa da son bankacılık krizi likidite sıkışması ve finansal gerilimin ne kadar süratli su yüzüne çıkabileceğini gösterdi. Bir öteki gerilim bilhassa temelleri zayıf bankaların tamponlarının erimesine ve kredi ve geniş finansal şartların keskin bir halde daralmasına yol açabilir” tabirleri kullanıldı.

IMF’nin raporunda yüksek ve potansiyel olarak beklenenden daha kalıcı olan enflasyon dinamikleri hasebiyle çekirdek enflasyonun merkez bankalarının gayelerine ulaşana kadar sıkı para siyaseti tarafındaki gereksinimi desteklediği tabir edilirken, enflasyon risklerine işaret eden bir öteki ögenin birçok Avrupa iktisadında ekonomik sakinliğin birbirini izleyen şokların akabinde beklenenden daha sonlu olabileceği belirtildi.

IMF Avrupa Birimi Başkanı Alfred Kammer ise para siyaseti patikasında devam etme gereksinimine vurgu yaparken “Enflasyonla gayret ederken yapılacak en makus şey erken gevşemek ya da sıkılaşmaya erken orta vermektir. Zira bu sıkılaşma için ikinci bir adım atmanızı gerektirir ve bu da enflasyonu düşürme istikametinde gayretlerin daha maliyetli olmasına yol açar” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir