İsveç için yeşil ışık yandı gözler Ukrayna’ya çevrildi! Alman basını kararı zirve öncesi duyurdu

Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta gerçekleştirilen NATO tepesi savaşta 500 günün geride kaldığı Ukrayna’ya dayanağın yinelenmesi ve güçlendirilmesi açısından kıymetli bir platform olacak.

Ukrayna, komşusu tarafından tehdit edilmemesinin tek yolunun NATO muhafazası olduğuna belirterek ittifaka ne vakit ve nasıl katılabileceği konusunda netlik istiyor. Fakat Batı medyasında yer alan tahlillere nazaran toplantıda Ukrayna’nın askeri ittifaka sonuncu üyeliği için net ön şartlar belirlemesi beklenmiyor.

RUSYA İLE SAVAŞI TIRMANDIRMA RİSKİ TAŞIYOR

Ukrayna’nın NATO üyeliğini destekleyen ülkeler olsa kimileri üyelik vaadinin Rusya’yla savaşı tırmandırma riski taşıdığından korktukları için fazla ileri gitmek istemiyorlar.

ABD Başkanı Joe Biden,geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Ukrayna’nın NATO üyeliğine kapıyı kapatırken, Kiev idaresine dayanak kelamı verdi.

ALMAN BASINI ŞİMDİDEN DUYURDU:UKRAYNA’YA NATO DAVETİ YOK

Ukrayna’nın NATO üyeliği önündeki en büyük mahzurlardan biri de Almanya. Federal hükümet daha evvel ABD hükümetiyle birlikte Ukrayna’nın NATO üyelik talebini reddetmek istediğini bildirmişti.

Bugün Alman basınında yer alan haberlere nazaran, hükümetin şu anki odak noktası Ukrayna’ya somut bir halde yardım etmek.

Ukrayna’nın en büyük ikinci silah sevkiyatı destekçisi olarak Almanya’nın oynayacağı özel bir rol olduğunu öne süren Tagesspiegel gazetesi bugünkü NATO tepesinden Ukrayna’ya rastgele bir üyelik daveti gelmeyeceğini yazdı.

“UKRAYNA NATO’DA OLSAYDI SAVAŞ ÇIKARDI”

Ülkenin en büyük gazetelerinden biri olan Bild ise Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın kelamlarına yer verdi. “Ukrayna’nın mümkün olan en kısa müddette NATO’ya katılması Polonya’nın çıkarınadır.” diyen Duda, Almanya’nın Rusya ile savaştan korkmasını anladığını belirterek “Savaşın sonuna kadar beklemeniz gerekiyor” dedi.

Ukrayna’yı bir an evvel NATO’da görmek istemesine karşın savaş endişesinin yalnızca Almanya’ya özel olmadığını belirten Duda, “Ukrayna bugün NATO’da olsaydı, savaş olurdu, zira öteki müttefik ülkeler Ukrayna’ya yardım etmek zorunda kalırdı” tabirlerini kullandı.

İNGİLİZ BASINI: ÜYELİK YOK, GÜVENLİK GARANTİLERİ VAR

İngiliz basını da Ukrayna’nın üyeliği için ümit olmadığını belirterek, NATO üyelerinin Ukrayna’ya yeni askeri güvenlik garantileri vereceğini yazdı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Ukrayna’nın NATO üyeliğine ait “Bütün müttefikler, Ukrayna’nın ittifakın bir üyesi olacağı konusunda hemfikir. Tepede Ukrayna için güçlü ve olumlu kararlar alınacağından eminim” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir