İzmir’de barajların doluluk oranı düştü

Uzun yıllar ortalamasına ve geçen yıla nazaran daha az yağış alan İzmir’de kasım ve aralık ayı sağanakları, içme suyunun sağlandığı barajlardaki doluluğun düşmesine mahzur olamadı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü internet sitesinde yer alan Aylık Alansal Yağış Raporu’na nazaran, eylülde son 18 yılın en düşük yağışını alan Ege Bölgesi’nde ekimde de mevsim normallerinin yüzde 77 gerisinde kalındı.

Kasım’a kuraklıkla başlayan bölge, ayın ikinci yarısından sonra yağmura kavuştu, fakat kasım yağışları da uzun yıllar ortalamasının yüzde 21 ve geçen yılın ise yüzde 11 altında kaldı.

Yaklaşık 79 günlük yağmur hasretini 19 Kasım’da gideren İzmir’e ise son bir ayda metrekareye 192 kilogram yağış düştü.

Yağışlar ortalamanın altında kaldı

Uzun yıllar ortalaması metrekareye 93 kilogram olan kasım ayını 81 kilogram ile tamamlayan kent, ortalaması 146 kilogram olan aralık ayının birinci yarısında 101 kilogram yağış aldı.

Çoğunlukla sağanak formunda tesirli olan kasım ve aralık yağışlarına karşın içme suyunun sağlandığı barajlardaki doluluk oranları geriledi.

İzmir Su ve Kanalizasyon Yönetiminin (İZSU) 20 Aralık tarihli datalarına nazaran kentteki beş barajın da doluluk oranı geçen yılın tıpkı ayına nazaran azaldı.

Tahtalı Barajı yüzde 40’a düştü

Kentin en değerli su sağlayıcılarından Tahtalı Barajı’nda geçen yılın tıpkı devrine nazaran doluluk yüzde 53’ten yüzde 40’a, Balçova’da yüzde 37’den yüzde 26’ya, Güzelhisar’da yüzde 66’dan yüzde 62’ye, Alaçatı Kutlu Aktaş’ta yüzde 48’den yüzde 45’e, Ürkmez’de yüzde 61’den yüzde 40’a düştü. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir