Musa Hicazi: İsrail 26 hastaneyi yerle bir etti, Filistin’in umudu Türkiye’de

Rüstem PEHLİVANLAR/ Oğuzhan Osman BİLGİN/ HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – 7 Ekim 2023 tarihinde Hamas ile İsrail arasında başlayan savaş, işgalci İsrail güçlerinin gaye gözetmeksizin gerçekleştirdiği ataklarla birlikte soykırıma dönüştü.

Dünya devletlerinin caydırıcı olmayan diplomatik tutumlarından kuvvet alan İsrail’in orantısız güç kullanımı; hastane, cami, kilise, kamp ve pazaryeri baskınları, dünyanın gözleri önünde amaç gözetmeksizin yaptığı bombardımanlar dünya kamuoyundan reaksiyon toplarken, Gazze halkını da göçe zorladı.

Dört aydan fazla bir müddettir İzzettin el-Kassam Tugayları öncülüğünde işgale direnen Filistinliler, direnişe devam edebilecekler mi?

Filistinli Aktivist Musa Hicazi, Herkes Duysun’a husus ile ilgili yaptığı açıklamada Gazze’deki genel durumu ve bundan sonra işleyecek olan mümkün süreci kıymetlendirdi.

“SAVAŞI SABREDEN TARAF KAZANACAK”

Filistin direnişinin Gazze’de çok büyük darbeler aldığını kaydeden Musa Hicazi, “Yahudiler de büyük darbeler aldılar geçtiğimiz süreçte lakin onların ellerinde tam teçhizat var. Uçaklar, gemiler, füzeler, İHA’lar, SİHA’lar… Tam teşekküllü bir orduları var yani. Lakin bizimkilerin elinde olan silahlar malum. Birçoğu ilkel füzelerden oluşan mühimmatlar. Savaşta beşinci aya giriyoruz ve hala Gazze havadan, karadan, denizden daima vuruluyor. Öte yandan Amerika ve İngiltere’nin gemileri de bölgede. Bu imkansızlıklar içinde Gazze’deki direniş ne kadar devam edebilir kestirmek güç alışılmış lakin şöyle de bir gerçek var: Bundan beş ay evvel Filistinlerin bu kadar müddet direnebileceği söylense kimse buna ihtimal vermezdi. Demek ki işin görünen yüzüne bakılarak bulunulan öngörüler, Gazze’de geçerliliğini yitiriyor. Bu savaşın galibi sabreden taraf olacak. Kim daha sabırlı ise o kazanacak.” tabirlerini kullandı.

“İSRAİL NEREDE FİLİSTİNLİ BİR TOPLULUK GÖRSE ORAYA VEFAT YAĞDIRMAK İSTİYOR”

İsrail’in Refah’a yönelik yapacağını söylediği hücumlar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Hicazi, Refah’ı İstanbul’un Bahçelievler ilçesine benzeterek şöyle konuştu:

Refah çok küçük bir yer. İstanbul’un Bahçelievler ilçesinden bile küçük. Bu alanda 1 milyon 200 bin kişi yaşıyor ve bunların birden fazla bombardımanlar münasebetiyle buraya sığındı. Artık buradaki insanları da sürmek istiyorlar. İsrail, ‘Gazze’den çıkın vuracağız.’dedi. Gazzelilerin bir kısmı Refah’a geldi. Artık de Refah’ı vuracağını ve burayı terk etmeleri gerektiğini söylüyor. Yani Filistinliler nereye gitse peşi sıra mevt de oraya geliyor, zulüm de oraya geliyor. İsrail nerede Filistinli bir topluluk görse oraya vefat kusmak, mevt yağdırmak istiyor.”

“YÜZ BİN YARALI VAR”

Musa Hicazi, Herkes Duysun’a yaptığı açıklamalarda 7 Ekim 2023 tarihinde başlayan savaşın bilançosuna ilişkin ayrıntılar da verdi.

Resmi bilgilere nazaran 30 bine yaklaşan meyyit sayısının Gazze’nin durumuna bakıldığında gayri resmi olarak çok daha yüksek olabileceğini vurgulayan Hicazi, yaralı sayısının da yüz binin üzerinde olduğunu kaydetti.

“26 BÜYÜK HASTANE YERLE BİR EDİLDİ”

Hastanelerin vurulması ve ekipman yetersizliği sebebiyle Gazze’de sıhhat sisteminin büsbütün çöktüğünü belirten Musa Hicazi, “Yaralılar hastanelere gidemiyorlar zira İsrail, 26 büyük hastaneyi yerle bir etti. Kalan hastaneleri de vurma tehditleriyle boşalttılar.”ifadelerini kullandı.

Hicazi ayrıca Gazze’ye gönderilen insani yardımların da çok küçük bir kısmının kente alındığını, Gazze’deki insanların açlık ve susuzluğa terk edildiğini kaydetti.

Hicazi, “İsrail, gelen yardımları içeri almaya ikna edilmeden, öteki ülkelerden gelen insani yardımlar çok bir mana tabir etmiyor. Zira ne yiyecek ne içecek ne de tıbbi gereçler içeriye alınmıyor. Hepsi hudutta bekletiliyor.” dedi.

“UMUDUMUZ TÜRKİYE’DE”

Filistinlilerin, Müslüman ülkelerin önderlerinden artık bir beklentileri olmadığının da altını çizen Musa Hicazi, Türkiye’nin Filistin meselesindeki haline kırgın olduklarını ama her şeye karşın Türkiye’den yana umutlu olduklarını söz ederek, “Tek umudumuz Türkiye’de” dedi.

Hicazi, “Türk halkına müsaade edilse şahsen halkın buraya gelip müdahale edeceğinden eminim ama uzun müddettir ümidimizi bağladığımız Recep Tayyip Erdoğan hadiseye çok temkinli yaklaşıyor.” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir