Salda Gölü’nde endişelendiren görüntüler: Tam koruma istiyoruz

Salda Gölü Müdafaa Derneği, toplumsal medya hesabında, Salda Gölü’nde suyun çekilmeye devam ettiğini gösteren bir görüntü yayınladı.

“SU ÇEKİLMESİ SÜRATLE DEVAM EDİYOR”

Derneğin paylaşımında şunlar kaydedildi:

*Salda Gölü’nde su çekilmesi hızlanarak devam ediyor. Salda, dünya mirasıdır. Salda Gölü için tam müdafaa istiyoruz. Millet bahçeleri, doğayı meta olarak gören, rant uğruna talan eden bir anlayışın yansımalarıdır.

*Salda Gölü’nde, su paklığı, su düzeyi, göl ve etrafındaki doğal ömür mutlak korunmalıdır. Salda Gölü’nde beyaz kumsalın oluşmasını sağlayan hidromanyezit, mavi Alg’lerin ipliğimsi yapıları üstüne çökerek stromatolitleri oluşturmaktadır.

“BEYAZ KUMSALDA KARARMALAR OLDU”

*Beyaz kumsalda kararmalar şekillenmeye başladı. Su çekilmesi hızlanarak devam ediyor. Salda Gölü mutlak korunmalıdır.

SALDA GÖLÜ NEREDEDİR? SALDA GÖLÜ’NÜN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta, ormanla kaplı zirveler, kayalık topraklar ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu karstik bir göldür.

Yüzölçümü yaklaşık 44 kilometrekaredir. 184 metreye varan derinliği ile Türkiye’nin 3. en derin gölüdür. Suyunun paklığı ve turkuaz rengiyle oluşan hoş görünümün yanı sıra, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsallar alanın rekreaktif maksatlı kullanımına imkan sağlamaktadır.

Salda Gölü Burdur ilinin yaklaşık 60 km batısında yer alır. Türkiye’nin en derin, en pak, en berrak özelliklere sahip gölü olarak tanınıyor. Deniz düzeyinden yüksekliği 1140 m’dir. Göl suyunun terkibinde magnezyum, soda ve kil bulunması kimi cilt hastalıklarının tedavisinde faydalı sonuçlara sebep oluyor.

Uzmanların yaptığı araştırmalara nazaran göl suyu sivilcelere yeterli geliyor. Gölün art kısmında kalan orman örtüsü keklik, tavşan, tilki, yaban domuzu, göl ise yaban ördeklerine konut sahipliği yapıyor. Göl içindeki suların çekilmesiyle görülmeye başlayan yedi beyaz ada bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir