Sürdürülebilirlikte ortak yol haritası oluşturulmalı

AYLİN RANA AYDİN-  Moda ve dokumacılıkta sürdürülebilirlik alanında dünyanın önde gelen isimlerinin bir ortaya geldiği aktiflikte, sürdürülebilirlikte ortak bir yol haritası oluşturulması gerektiğinin altı çizildi. 

Tercih değil zorunlu

İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, tekstil bölümünün sürdürülebilirlik konusunu bir tercih değil, mecburilik ve sorumluluk olarak gördüğünü lisana getirdi. Hem üreticiler hem de tüketiciler nezdinde de sürdürülebilir eserlere olan talep ve hassasiyetin arttığını lisana getiren Öksüz, ‘Sürdürülebilirlik Hareket Planı’ kapsamındaki maksatlara lakin kamu-özel sektör iş birliği ortak vizyonu ile muvaffakiyete ulaşılabileceğini kaydetti.

Öksüz, “Bu kapsamda bakanlıklarımızla sürdürülebilir elyaf üretiminin artırılması, geri dönüştürülmüş dokuma eserleri üretimindeki mevzuat düzenlemelerinin yapılması, sürdürülebilirlik üzerine farklı bir dayanak sistemi oluşturulması için teşebbüslerde bulunuyoruz. Sürdürülebilirlik yaklaşımı üreticilerin, markaların ya da tedarikçilerin tek başına alabileceği kararlar değil. Tüm çalışmalarımıza ortak karar vermeli, ortak yol haritası oluşturmalıyız” diye konuştu.

Hedef 3 milyar euro

Etkinlikte Finlandiya ve Türkiye ortasındaki ticaret hacmiyle ilgili bilgi veren Finlandiya Türkiye Büyükelçisi Ari Mäki, “Geçen yıl, ticaretimiz neredeyse 2 milyar euro ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Bu yıl da yeni bir rekora yanlışsız gidiyoruz. Gayemiz 2024 yılına kadar 3 milyar euro ticaret hacmine ulaşmak. İki ülke ortasında ticari büyüme ve daha derin işbirliği için dijitalleşme ve sürdürülebilirlik mevzuları ön planı çıkıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir